THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Drážďanští DEATHRITE jsou pro mě zárukou, že ti nejzlejší deathmetaloví „Satani“ školí v nastupujících ročnících tovaryšstvo, jenž je schopno závěrečné zkoušky vykonat s vyznamenáním. Kapela, která vydala své první demo v roce 2011, se nyní po splitku s GOLDUST hlásí konečně s dalším černočerným asfaltovým diskem, který by neměl ujít žádnému příznivci té nejsurovější odnože death metalu a grindcoeru. V jejich přístupu i zvuku je cítit starý švédský crust, pocta velikánům typu NASUM, i obrovská dávka zdravé agresivity a zuřivosti.
Album „Into Extinction“ je až po okraj naplněno neutuchající dávku tlejícího staroškolského death metalu hraného pěkně přes řádně zatěžkané riffy. Ty se dokáží houpat v extrémních kytarových drbačkách ve vysokých otáčkách i sklouznout do rozlehlých bažinatých plání. Většinu času vás však album nese v punkovém rytmu kupředu a je to takový fičák, že si ani nestiháte uvědomit, co se kolem vás děje. Pokud máte rádi kapely, které svým přístupem omlazují staré hnijící extrémní žánry mezi metalem a hardcorem typu OATHBREAKER, jsou DEATHRITE kapelou pro vás.
Za zmínku stojí i živé koncerty kapely. Na DEATHRITE jsem vlastně narazil minulý rok na „Fluff Festu“, kdy mě procházejícího kolem vedlejšího stanu zaujal umaštěný mladík s tričkem CARCASS, kterému nebylo přes vlasy vidět do obličeje. Pochopte. Na téměř ryze hardcoreovém festivalu je toto věc poměrně vzácná. Po bližším prozkoumání vidím, že za ním je na pódiu kapela složená z podobných individuí, a po tom, co spustila svůj pekelný stroj, rozpoutala ve stanu inferno, ze kterého jsem se ještě dlouho vzpamatovával. A přesně tento feeling se jim naštěstí podařilo dostat i na aktuální desku.
8 / 10
Into Extinction (2013)
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.